توت فرنگی

توت فرنگی جزو معدود میوه هایی است که می توان در گلدان کشت کرد اما نتایج به دست آمده از کاشت چند بوته از آن چنان مطلوب است که هر کسی پس از تجربه طعم توت فرنگی خانگی، به کاشت آن ترغیب می شود. بوته های توت فرنگی پس از رسیدن به سن ۳ تا ۴ سال از نظر میوه دهی دچار افت چشمگیر می شوند و به همین دلیل بهتر است هر دو سال یکبار، بوته ها را تقسیم کرد. اگر فضای کافی برای کاشت توت فرنگی دارید می توانید تمام این بوته ها را بکارید اما اگر فضایتان برای کاشت این میوه کم است، فقط قسمت های جوان تر را به کار ببرید. ارقام گوناگونی از توت فرنگی در بازار یافت می شود و می توان رقم دلخواه را از میان هیبریدهای شیلیایی درشت تا ارقام قدیمی تر که میوه های کوچک تر اما شیرین تر دارند انتخاب کرد. زمان گلدهی نیز در ارقام گوناگون تفاوت دارد و می توان توت فرنگی هایی خرید که در اول، وسط یا اواخر فصل گل می دهند. در برخی نژادهای این گیاه گلدهی در سرتاسر سال انجام می شود و می توان از بهار تا پاییز از طعم خوب آن ها بهره مند شد.

بهار:

سطح خاک اطراف بوته های توت فرنگی را با کود حیوانی پوسیده بپوشانید و مراقب آبیاری گیاه باشید. هر گونه علف هرزی که در کنار بوته ها می روید را وجین کنید و اگر برگ خشکی از سال قبل باقیمانده، آن را نیز از کنار بوته ها جمع آوری کنید.

تابستان:

گلدهی بیشتر ارقام توت فرنگی از اواسط بهار تا اواخر این فصل ادامه دارد. در خلال گلدهی آبیاری را فراموش نکنید و حواستان باشد که خشکی خاک، موجب کوچک و بی مزه ماندن میوه ها می شود. میوه ها هنگام تشکیل سنگین شده و به سطح خاک نزدیک می شوند و همین امر ممکن است موجب پوسیدگی شود و به همین دلیل می توانید با زدن چوب های Y شکل یا پوشاندن خاک با پوشال، ساقه های گلدهنده را از افتادن روی خاک محافظت کنید. اگر تراس شما محل تردد پرندگان است، سطح گلدان ها را با توری پارچه ای بپوشانید تا به محصولتان خسارت نزنند.

پاییز:

انتهای تابستان و اوایل پاییز بهترین زمان برای خرید گیاه توت فرنگی یا تقسیم آن است چون در این صورت گیاه فرصت کافی برای جا افتادن جهت میوه دهی در سال بعد را خواهد داشت. تکثیر توت فرنگی با کمک ساقه های رونده انجام می شود و با قرار دادن بخش برگ دار این ساقه ها در خاک می توان آن ها را ریشه دار کرده و از گیاه مادری جدا نمود.

زمستان:

با سرد شدن هوا، گیاه توت فرنگی دوران خواب خود را آغاز می کند. به محض آغاز رشد گیاه در بهار تمام برگ های سال قبل را حذف کرده و به گیاه اجازه رویش مجدد بدهید.

مرکبات

با اینکه مرکبات در فصول سرد در بازار میوه و تره بار به سادگی یافت می شود اما کاشت یک درخت کوچک و مراقبت از آن ضمن داشتن آثار آرام بخش و شادی دهنده، لذت چشیدن طعم میوه هایی را می دهد که با دستان خود پرورش داده اید. اندازه درخت های مرکبات با ابعاد برگ و میوه آن ها نسبت مستقیم دارد و در حالی که درختان پرتقال و گریپ فروت بسیار بزرگ می شوند، می توان ارقام کوچکتر همانند نارنگی، لیموترش و کامکوآت را در گلدان پرورش داد. مرکبات تحمل چندانی نسبت به سرما ندارند و چنانچه دما به ۵ درجه زیر صفر برسد، دچار آسیب می شوند و به همین دلیل باید آن ها را طی ماه های سرد زمستان داخل خانه در محلی گرم، مرطوب و پرنور نگهداری کرد. ریشه مرکبات بیشتر از آنکه رشد عمودی داشته باشد، در سطح حرکت می کند و به همین دلیل بهتر است گلدانی با عمق متوسط اما سطح زیاد برای کاشتشان انتخاب شود. در صورتی مشاهده شته، شپشک و سپردار روی گیاهان مرکبات، آن ها را با اسفنج، آب نیم گرم و چند قطره صابون مایع بزدایید و با یک هرس سبک، بوته ها را به شکل تک تنه با تاجی گرد تربیت کنید.

بهار:

گلدان مرکبات را روی زیرگلدانی پر از سنگریزه قرار دهید به طوری که پس از آبیاری، کف گلدان با آب در تماس نباشد. با این روش می توانید همیشه زیرگلدانی را از آب پر کنید و بدون خطر پوسیدگی ریشه، رطوبت اطراف گیاه را حفظ کنید. در صورت خشک شدن خاک، گیاه را به طور کامل آبیاری کنید و می توانید از اندکی کود ارگانیک محلول برای تقویت گیاه استفاده نمایید.

تابستان:

پس از برطرف شدن خطر سرما، مرکبات را به بیرون از خانه منتقل کنید و مراقب خشک شدن آن ها باشید. آب پاشی گیاه در ساعات عصر و غروب، به شادابی گیاهتان کمک خواهد کرد.

پاییز:

کوددهی را با کودی که عناصر ریزمغذی دارد ادامه دهید و تا سرد شدن هوا گیاه را مرتب آبیاری کنید. زمانی که دمای هوا به زیر ۷ درجه سانتیگراد رسید، گیاهان را به فضای داخل خانه منتقل کنید تا میوه های کوچک موجود روی گیاه فرصت رسیدگی پیدا کنند.

زمستان:

پس از برداشت میوه های گیاه، آن را خیلی سبک و فقط در حد حفظ فرم، هرس کنید. در صورتی که گیاه ریشه پر کرده و برای گلدانش زیادی بزرگ شده می توانید نسبت به تعویض گلدان نیز اقدام کنید.

پشن فروت

پشن فروت در ایران گیاه معمولی نیست و تولید آن منحصر به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است اما با کمی دقت و حوصله و مقدار زیادی صبر می توان آن را در تراس نیز کاشت و از آن میوه گرفت. پشن فروت به خانواده گل ساعتی تعلق دارد و بنابراین اولا در برابر سرمای زیر صفر حساس است و در ثانی گل های بسیار زیبا و پیچیده ای دارد. نهال پشن فروت را می توان از نهال فروشی های شمال کشور تهیه کرد اما در صورتی که وقت آزاد دارید می توانید آن را از بذر نیز بکارید. این گیاه پررشد به گلدانی بزرگ و خاکی با مواد غنی نیاز دارد و باید فضای کافی برای رشد و هدایت آن را نیز در نظر گرفت. اگر در مناطقی با زمستان های گرم زندگی می کنید می توانید این گیاه را در تراس نگه دارید اما کاشت آن در سایر مناطق مستلزم داشتن فضایی آفتابی در داخل خانه است.

بهار:

برای جوانه زنی پشن فروت و سایر گونه های گل ساعتی به بذر کاملا تازه نیاز دارید و به همین دلیل اگر میوه تازه این گیاه را در اختیار دارید، بذرهای آن را برای جوانه زنی خشک کرده و در یخچال نگه دارید. بذر ها را ۳ روز در آب بخیسانید و آب آن را روزانه عوض کنید. سپس در گلدانی با خاکی همراه خاکبرگ یا کود پوسیده فراوان به صورت سطحی کاشته و آن را با پلاستیک بپوشانید و در محلی گرم و نورانی قرار دهید تا رشد کنند. گیاهان جدید را در مرحله ۵ برگی به گلدان های اختصاصی انتقال داده و تا دو سال مراقب آن ها باشید. اگر نهال پشن فروت را خریداری کرده اید، در صورت ریشه پر بودن در گلدانی بزرگ تر بکارید و همزمان فضایی که گیاه قرار است آن را بپوشاند مد نظر داشته باشید.

تابستان:

پشن فروت همانند گیاهان هم خانواده خود به خیسی زیاد حساس است و به همین دلیل تنها هنگام خشک شدن عمق ۵ سانتی متری خاک گلدان آبیاری کنید. پیچه های فنر مانند گیاه در صورت تماس با هر چیزی آن را محکم می چسبند و بنابراین از ریسمان و سایر ادوات نگهدارنده در دسترس برای هدایت آن استفاده کنید. گیاه پررشد پشن فروت نیازمند تغذیه مصنوعی نیز هست و کوددهی را در فصل رشد با کودهای ارگانیک مایع انجام دهید.

پاییز:

گل های تشکیل شده در بهار و تابستان به میوه هایی تبدیل می شوند که در پاییز می رسند. در صورت کاشت پشن فروت معمولی، رنگ میوه ها به بنفش متمایل می شود اما رقم زرد این گیاه، میوه های زردرنگ تولید می کند. اگر سرما زودتر از زمان رسیدن میوه ها حادث شد، گیاه را به داخل منتقل کنید و در غیر اینصورت اجازه دهید میوه ها روی گیاه برسند.

زمستان:

در صورت رسیدن دمای هوا به ۵ درجه سانتیگراد، گیاه پشن فروت را به خانه منتقل کنید. آن را در مکانی پرنور قرار دهید و از آبیاری آن بکاهید. هنگام رویش مجدد جوانه ها در بهار، اندام هوایی گیاه را به یک سوم کاهش داده و پس از برطرف شدن خطر سرما، آن را برای رویش مجدد به تراس انتقال دهید.