بر اساس مجموعه مقالات منتشر شده در نشریه انجمن پزشکان امریکا با عنوان عوامل واقعی مرگ و میر در ایالات متحده، عامل اصلی مرگ در این کشور، در سال ۲۰۰۰، اول دخانیت بوده و بعد رژیم غذایی ناسالم و کم تحرکی و سپس مشروبات الکلی که در مقام سوم قرار گرفته است. حدود نیمی از مرگ و میرهای مرتبط با مشروبات الکلی حاصل از تصادفات جاده ای و نیم دیگر به دلیل مشکلات کبدی ناشی از مصرف چنین مشروباتی بوده است. 

مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی موجب تجمع چربی در کبد می شود که به عارضه کبد چرب موسوم است و می تواند به التهاب و سپس نارسایی کبدی منجر شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، مصرف بیش از حد را به شکل نوشیدن دائمی و بیش از یک بار در روز برای آقایان و بیش از دوبار در روز برای خانم ها تعریف کرده است. یک واحد نوشیدنی الکلی می تواند ۳۴۰ سی سی آبجو، ۲۲۵ سی سی آبجوی پر الکل، ۱۴۰ سی سی شراب، یا ۴۲ سی سی مشروبات تقطیری باشد. پیشرفت کبد چرب معمولا با توقف مصرف مشروبات الکلی، کند می شود اما گاهی اوقات، دیگر کار از کار گذشته است.

زمانی که هپاتیت ناشی از مصرف الکل، در بدن فرد شناسایی شود و فرد، مصرف را کنار بگذارد، احتمال زنده ماندن تا سه سال، بیش از ۹۰ درصد خواهد بود اما حدود ۱۸ درصد این افراد دچار سیروز یا زخم غیرقابل درمان کبد می شوند.

مصرف مشروبات الکلی ممکن است در سرطان پانکراس یا لوزالمعده نیز نقش داشته باشد که یکی از مرگبار ترین سرطان ها است و تنها ۶ درصد بیماران پس از تشخیص، بیش از ۵ سال عمر می کنند. ۲۰ درصد از موارد سرطان پانکراس از مصرف دخانیات حادث می شود و سایر عوامل خطرساز این بیماری، چاقی و مصرف زیاد مشروبات الکلی است.

عامل خطرساز اصلی در سرطان مری نیز مصرف دخانیات و مشروبات الکلی است و حتی مصرف کم نیز، خطر ابتلا به این سرطان را افرازیش می دهد. لازم به ذکر است که ریفلاکس اسیدی نیز در ابتلا به این سرطان، نقش دارد.

سرطان سینه چطور؟ در سال ۲۰۱۰ سازمان جهانی بهداشت که مخاطرات سرطان های گوناگون را می سنجد، الکل را به یک عامل سرطانزای بدون شک و شبهه معرفی کرد و در سال ۲۰۱۴ نیز عنوان شد که در زمینه سرطان سینه، هیچ مقداری از مصرف الکل، بی خطر نیست.

نوشیدن مسئولانه چیست؟ در سال ۲۰۱۳ محققین با بررسی بیش از صد مقاله مختلف در مورد سرطان سینه و نوشیدن کم مشروبات الکلی، دریافتند که حتی در مورد خانم هایی که مقدار اندکی مشروبات الکلی در روز می نوشند، مقدار مخاطره سرطان سینه، با وجود کم بودن، معنادار است. برخی معتقدند که ترکیبات موجود در شراب قرمز، فعالیت هورمون استروژن را کاهش می دهد و از آسیب الکل می کاهد اما وقتی می توان آب انگور تازه خورد و یا بهتر از آن، از میوه تازه انگور سرخ با هسته که بیشترین تاثیر را در مهار استروژن دارد استفاده کرد، چرا بدنمان را در معرض الکل قرار دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.