لبنیات

چه نوع محصولات غذایی غذای فرآوری شده محسوب می شوند:

بیشتر غذاهایی که ما خریداری می کنیم فرآوری شده هستند مانند:

غلات صبحانه، پنیر، سبزیجات کنسروی و دیگر انواع کنسروها، نان، تنقلات خوش طعم، انواع چیپس و اسنک ها،  فرآورده های گوشتی، مانند سوسیس و کالباس، غذاهای و یا عده های غذایی آماده، نوشیدنی، مانند شیر یا نوشابه و غیره…

تکنیک های فرآوری مواد غذایی عبارتند از انجماد، کنسرو، پخت، خشک کردن و پاستوریزه کردن و استرلیزه کردن

لازم به ذکر است که همه فرآیندها فرآوری محصولات غذایی مضر نیستند مانند پاستوریزاسیون و استرلیزاسیون که برای از بین بردن باکتری های مضر شیر استفاده می شود. همچنین برخی از فرآیند ها مانند گرفتن روغن برخی از دانه ها، منجمد کردن محصولاتی از قبیل میوه ها و سبزیجات جهت حفظ ویتامین ها و همچنین غذاهای کنسروی که شکر و نمک به آن ها اضافه نشده است می تواند مضر نباشد.

چه چیزی باعث شده برخی غذاهای فرآوری شده کمتر سالم باشند؟

مواد تشکیل دهنده آن ها مانند نمک، شکر و چربی گاهی برای بهبود عطر و طعم، افزایش ماندگاری، و یا در برخی از موارد به منظور کمک به حفظ ساختار مواد غذایی (مانند نمک در نان یا قند در کیک)، می تواند باعث شود مردم بیش از مقادیر توصیه شده و لازم این قبیل مواد افزودنی را مصرف کنند چرا که میزان دقیق مصرف آن توسط افراد معلوم نیست. برای مثال مصرف زیاد گوشت قرمز و فرآوری شده (به طور منظم خوردن بیش از ۹۰g در روز) باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان روده می شود. همچنین برخی مطالعات نیز نشان داده است که خوردن مقدار زیادی از گوشت فرآوری شده (سوسیس و کالباس) ممکن است، خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش یا بیماری قلبی را افزایش می دهد.