آکنه یا جوش گریبان حدود ۸۵ درصد نوجوانان در کشورهای صنعتی را می گیرد و به نظر می رسد نیمی از آقایان و خانم ها در ایالات متحده، با رسیدن به ۲۰ سالگی دچار آن شده اند. چرا این بیماری پوستی معمول، یک بیماری تمدن غربی به حساب می آید؟ آیا ممکن است رژیم غذایی در ایجاد این مشکل پوستی نقشی ایفا کند؟ آیا غذایی وجود دارد که با کمک آن بتوان از آکنه پیشگیری یا حتی آن را درمان کرد؟

زرشک، گیاهی است که اثبات خاصیت دارویی آن به هزاران سال پیش باز می گردد. این محصول کشاورزی در دسترس که احتمالا غنی ترین میوه خشک از نظر مقدار آنتی اکسیدان است، می تواند هم تعداد جوش ها و هم نواحی ملتهب پوستی را کاهش دهد.

در مقابل، مشخص شده است که لبنیات جزو خوراکی های زمینه ساز اپیدمی آکنه هستند. چه چیزی در شیر، پنیر و سایر لبنیات وجود دارد که موجب بروز این بیماری همه گیر می شود، آیا چربی شیر است یا پروتئین یا هورمون ها؟ آیا مصرف شیر کم چربی بهتر نیست؟

رژیم غذایی پر از گوشت غربی ها، موجب افزایش فعالیت آنزیمی به نام TOR می شود که با بروز آکنه و چاقی همبستگی دارد. بنابراین سرکوب فعالیت این آنزیم از طریق رژیم غذایی نه تنها در کنترل آکنه مفید واقع می شود بلکه می تواند سایر بیماری های وابسته به TOR را که هر فرد ممکن است طی زندگی دچار آن ها شود را نیز مهار کند.

به نظر می رسد امروزه بیش از آنکه به احتمال بروز بیماری های مزمن مرگبار باشیم، نگران ظاهر خود هستیم. بنبراین امیدواریم به خاطر پوست و زیبایی هم که شده، مطالعات بیشتر و دقیق تری در زمینه تاثیر رژیم غذایی گیاهی بر سلامت پوست انجام شود تا علاوه بر داشتن ظاهر زیبا، باطن زیبایی هم داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.