طعم خوش تازگی، حسی است که با هیچ پولی نمی توان آن را خرید و کافیست یک بار این حس را تجربه کنید تا اشتیاق سبزیکاری خانگی در شما صدچندان شود. با اینکه بهترین نتایج در باغچه به دست می آید اما گیاهان بسیاری وجود دارند که می توان آن ها را بدون دردسر در گلدان نیز کاشت و تراس یا پنجره هر آپارتمانی را به باغچه ای کوچک تبدیل کرد. گلدان های جعبه ای چهارگوش برای کشت گروهی گیاهان کوچک مناسب ترند و گلدان های معمولی را می توان برای کشت گیاهان تکی به کار برد. قبل از خرید بذر و نشای گیاهان، بد نیست به نیازهای اصلی گیاهان نیم نگاهی داشته باشید تا بدانید برای رشد بهتر چه شرایطی را باید برایشان فراهم کنید.

کاشت در باغچه

نور

گیاهان تحت تابش نور خورشید فتوسنتز می کنند و شدت و زمان تابش نور یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده نوع و محل گیاهانی است که می توانید در باغچه بکارید. قبل از شروع باغبانی، بهتر است یک روز کامل را برای پایش حرکت خورشید بر فراز باغچه خود صرف کنید و ببینید کدام بخش ها بیشترین نور و کدام قسمت ها کمترین نور را دریافت می کنند. از این بخش ها می توانید برای کشت گیاهان آفتاب پسند یا سایه پسند استفاده کنید و از کشت آن ها بهترین نتیجه را بگیرید.

خاک

قبل از آغاز کشت سبزیجات در باغچه بهتر است اول از نوع خاک باغچه خود آگاه شوید. اگر خاک باغچه شما آب را به سادگی عبور می دهد و اغلب اوقات، حتی با آبیاری زیاد نیز به سرعت خشک می شود، خاکی شنی دارید. خاک شنی را می توان با اضافه کردن خاک رس، کود پوسیده و خاکبرگ اصلاح کرد اما بسیاری از گیاهان همانند گیاهان دارویی، خاک شنی را برای رشد ترجیح می دهند. در طرف مقابل خاک های شنی، خاک های رسی قرار دارند که آب را به سختی از خود عبور می دهند و پس از آبیاری به شدت چسبناک می شوند. این نوع خاک ها را می توان با افزودن ماسه بهبود داد و از خاکبرگ و کود پوسیده برای تقویت آن ها استفاده کرد. پاشیدن لایه ای به قطر ۵ تا ۱۰ سانتی متر از خاکبرگ یا کود پوسیده در اوایل زمستان، نیاز خاک باغچه شما به مواد غذایی را برطرف و رشد بی نقص گیاهان شما را تضمین خواهد کرد.

آب

گیاهان همانند سایر موجودات زنده بدون آب زنده نخواهند ماند و برای کاشت موفقیت آمیز سبزی، گل، میوه و گیاهان دارویی در خانه باید از بابت آبیاری منظم گیاهان اطمینان داشت. دقت کنید که ریشه گیاهان در خاک قرار دارد پس باید همیشه خاک را آبیاری کرد و از پاشیدن آب روی شاخ و برگ گیاهان پرهیز کرد. این امر نه تنها با صرفه جویی در مصرف آب ناسازگاری دارد بلکه احتمال سوختگی برگ ها زیر تابش خورشید و همچنین بیماری های قارچی را افزایش می دهد. بهترین زمان برای آبیاری گیاهان باغچه، هنگام عصر است، به این دلیل که آب بر اثر گرما تبخیر نمی شود. فرمول دقیقی برای دفعات آبیاری وجود ندارد و درست قبل از اینکه گیاهان نشانه های پژمردگی را بروز دهند باید آن ها را آبیاری کرد.

انواع باغبانی خانگی

سبزیجات ریشه ای در باغچه